شناخت اختلالات شخصیتی

توضیحات

کتاب «شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج»- براد جانسون

ازدواج یکی از چالش برانگیزترین انتخاب‌ها در سراسر زندگی یک فرد به شمار می‌رود و کمتر انتخابی (همانند رشته تحصیلی، شغل و …) این چنین استرس‌زا است. در عین حال نتایج ازدواج (چه خوب و موفق و چه بد و ناموفق) در همه عمر با انسان همراه است. به همین دلیل است که افراد در ازدواج بیش از همه انتخاب‌های دیگر خود دقت می‌کنند. این دقت در جامعه امروز ما چنان شدت یافته است که اگر آن را وسواس بنامیم، چندان هم به خطا نرفته‌ایم، همین شک و تردیدها و دشواری انتخاب است که سن ازدواج را در جامعه ما تا این حد بالا برده است. از آنجا که در جامعه ما نه در خانواده و نه در محیط‌های آموزشی (مدرسه و دانشگاه‌ها) و نه در رسانه‌ها (مطبوعات و صدا و سیما) هیچ کدام به موضوع لزوم شناخت روانی دختر و پسر از یکدیگر نمی‌پردازند، خلاء بزرگی در این زمینه احساس می‌شود.

این کتاب در سه بخش و ۱۶ فصل تنظیم شده است که برای بررسی ویژگی‌های زوج‌ها، آنها را در سه دسته کلی «عشاق عجیب و غریب و غیرعادی» (شامل محبوب شکاک، محبوب گوشه‌گیر، محبوب عجیب و غیرعادی)، «عشاق نمایشی، بی‌ثبات و خطرناک» (شامل محبوب خطرناک، محبوب طوفانی، محبوب نمایشی، محبوب خودشیفته و محبوب تضعیف‌گر) و «عشاق مضطرب دوری‌گزین و وابسته» (شامل محبوب وحشت‌زده، محبوب وابسته، محبوب خشک و منضبط و محبوب غمگین) تقسیم‌بندی می‌کند.

سوال کلی هر فصل نیز به این صورت است که ابتدا ویژگیهای شخصیتی هر نوع محبوب و عاشقی را در عبارت‌هایی کوتاه بیان می‌کند که می‌تواند به عنوان کلید اصلی شناسایی شخصیت وی قرار گیرد. سپس داستانی را از زبان یک دختر یا پسر بیان می‌کند که چگونه با محبوب خود آشنا و سپس دوست شده است، اینکه در ابتدا ملاقات‌ها چه موقع و چگونه انجام شده است و چطور شد رابطه‌ای عاطفی بین این دو شکل گرفت… پس از آنکه داستان به اتمام رسید نویسندگان، به بررسی جنبه‌های روانشناختی ماجرا می‌پردازند.

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی “شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج”

 نویسنده : براد جانسون

 مترجم: فاطمه سادات موسوی

MB حجم کل فایل : ۱۰

دانلود کن