چهارراه پولسازی

چهارراه پولسازی

چهارراه پولسازی

اکثر افراد جامعه صرفنظر از شغل و کسب و کاری که دارند اغلب با مشکلات مختلف مالی دست به گریبان هستند.این گرفتاریهای مالی اغلب بعلت نداشتن سواد مالی است. برای رفع مشکلات مالی ما نیاز به دانش مالی داریم که شامل درک مفاهیم مختلف می شود و نیاز به آموزش دارد. پس از آشنایی کامل با مفاهیم آموزش مالی به خوبی در خواهید یافت که راه حل مشکلات مالی، تغییر شغل و یا شغل دوم نیست بلکه تلاش برای تغییر ربع کاری در چهارراهه نقدینگی است.

 

چهارراه پولسازی

دنیا پر است از آدم های باهوش ولی فقیر

      

یکی دیگراز کتابهای آقای رابرت کیوساکی از سری کتابهای پدر پولدار «کتاب چهارراهه نقدینگی پدر پولدار» است که در آن به مفاهیم اصلی آموزشهای مالی و روشهای مختلف کسب درآمد افراد مختلف در جامعه می پردازد. یکی از مهمترین مفاهیم که در این کتاب از قول پدر پولدارش بیان نموده مفهوم چهار راهه نقدینگی است که در آن روشهای کسب درآمد افراد را در جامعه به چهار بخش عمده تقسیم بندی نموده و به خصوصیات و علاقه مندیهای افراد در این بخشها نگاهی دقیق می اندازد. در اینجا به شرح مختصری از این چهارراهه نقدینگی و دیدگاه های وی در مورد هر یک از آنها می پردازیم.

تمام  افراد جامعه از نظر کسب درآمد در یکی از این ۴ ربع قرار میگیرد:

چهارراه پولسازی

چهار راه پولسازی و روشهای درآمد

E :  کارمندان و کارگران ( شما یک شغل دارید)

S : کارفرمایان ( شما صاحب یک  شغل هستید)

B : تاجران یا صاحبان تجارت ( شما سیستمی را طراحی می کنید که مردم برای شما کار می کند)

I : سرمایه داران و سرمایه گذار ها ( پول برای شما کار می کند)

بررسی ارزشهای افراد در هر یک از بخشهای این چهارراهه

E  :  کسی در که ربع کارمندی است هم میتواند سرایدار باشد هم رئیس شرکت در هر صورت اعضای این گروه خواسته های مشترکی دارند که باعث می شود بدون توجه به تفاوت شغل، آنها را در یک دسته بندی قرار دهیم. امینت شغلی، مهمترین خواسته آدمهایی است که در ربع ک قرار میگیرند.بطور کلی خصوصیات و ارزشهای اساسی افراد در ربع کارمندی را میتوان به این صورت بیان نمود:

ـ برای دیگران ویا در سازمان آنها کار میکند.

ـ ارزشهای او امنیت؛درآمد ثابت و مزایای خوب است.

ـ پول و زمان کافی برای لذت بردن در اختیار ندارد.

ـ بعلت درگیر شدن در تجارت وقت در برابر پول، پتانسیل درآمدی محدودی دارد.

ـ هرگز نمیتواند کار کردن را متوقف نماید.

S :  افرادی که در دسته خویش فرما قرار میگیرند کسانی هستند که ارزش اصلی آنها استقلال است. آنها به دنبال این هستند که کار دلخواه خودشان را انجام دهند و به اصطلاح آقای خودشان و نوکر خودشان باشند. صاحبان کسب و کار کوچک(کسبه) و یا کسب و کار خانوادگی، متخصصان و مشاوران معمولاً در این گروه قرار دارند. کسی که در ربع خویش فرما قرار دارد معمولاً از راه پورسانت(حق الزحمه) و یا به اندازه وقتی که میگذارد کسب درآمد میکند. از خصوصیات و ارزشهای این گروه میتوان اینگونه نام برد:

ـ برای خودش کار میکند.

ـ ارزشهای او استقلال و انجام دادن کارها به روش خود است.

ـ پول و زمان لازم برای استفاده از پول را ندارد.

ـ پتانسیل درآمدی محدودی دارد زیرا درگیر تجارت زمان در برابر پول است.

ـ هرگز نمیتواند کار را متوقف کند.

B :  از خصوصیات بارز افرادی که در دسته مالکان تجارت بزرگ قرار دارند این است که عموماً کار خود را از صفر شروع و آن را به یک کسب و کار بزرگ تبدیل می کنند. آنها معمولاً آمال و آرزوهای بزرگی دارند و اهمیت زیادی به کار گروهی می دهند. به همین ترتیب کار گروهی شان هم بسیار عالی است و به دنبال آنند که دامنه ارتباطات و خدماتشان را تا آنجا که ممکن است گسترش دهند. در واقع افراد این دسته صاحب بیزینس و سازمانی هستند که برایشان کار میکند. ارزشها و خصوصیات افراد در ربع مالکان تجارت بزرگ اینگونه است:

ـ ایجاد سازمان و دارایی میکنند.

ـ استفاده از پتانسیل سازمان بجای تلاش فردی.

ـ پتانسیل درآمدی نامحدود بعلت استفاده از نیروی کار سیستمی.

ـ درآمد ماندگاردارند زیرا اگر زمان زیادی هم کار نکنند سازمان آنها طبق برنامه وظایفش را انجام میدهد و ایجاد درآمد میکند.

پول و زمان کافی برای لذت بردن دارند.

یک آدم مالکان تجارت بزرگ واقعی کسی است که حتی وقتی کسب و کارش را ترک کند درآمدش متوقف نمیشود و این در حالی است که در اکثر موارد، درآمد افراد دسته خویش فرما با توقف کارشان قطع میشود. برای روشن شدن اینکه در کدام ربع قرار دارید پاسخ این سوال که «اگر از همین امروز دیگر سر کار نروم، تا چند وقت دیگر درآمد دارم» میتواند تعیین کننده باشد. اگر در عرض شش ماه یا کمتر درآمدتان قطع میشود احتمالاً در ربع خویشفرما یا کارمندی قرار دارید افراد دسته مالکان تجارت بزرگ و یا سرمایه گذاران ممکن است سالها کار نکنند اما درآمدشان همچنان ادامه داشته باشد.

I :  افراد ربع سرمایه گذاران به دنبال آزادی مالی هستند و دوست دارند که پول برایشان کار کند نه اینکه آنها برای به دست آوردن پول کار کنند. در حقیقت این افراد سرمایه خود را برای بدست آوردن پول بیشتر اهرم میکنند. از بارزترین شاخصه ها و ارزشهای این دسته میتوان به این موارد اشاره کرد:

ـ دارایی قبلی خود را سرمایه گذاری میکنند.

ـ پتانسیل درآمدی نامحدودی دارند.

ـ پول و زمان کافی برای لذت بردن از آن دارند.

ـ درآمد ماندگار دارند؛چه کار بکنند و چه نکنند.

با بررسی افراد و ربعهای فوق الذکر میتوان نتیجه گرفت که اشخاصی که در دو ربع سمت چپ این چهارراهه فعالیت میکنند بیشتر به دنبال امنیت میگردند و بابت بدست آوردن یک امنیت ظاهری بهای سنگینی را پرداخت میکنند. در صورتیکه افراد فعال در دو ربع واقع در سمت راست آن، به دنبال آزادی بوده و پس از مدتی حتی امنیت بیشتری از دو گروه قبل میتوانند برای خود ایجاد نمایند.

برای رهایی از گرفتاریهای مالی باید به تغییر ربع کسب و کار خود بیندیشیم نه به تغییر شغل.

حالا شاید با کمی توضیحات بیشتر بتوانید بگویید جز کدام گروه پول ساز هستید و دوست دارید جز کدام گروه باشید. بدیهی است که گروه تاجران و سرمایه گذار ها گروه خوبی برای ما خواهند بود. پس از شناخت چهار راه پول سازی و شناخت موقعیت خود می بایستی  ، برای تغییر مکان از یک گروه به گروه مورد علاقه، خود را  آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *