علت های علمی چرا باید کتاب بخوانیم

علت های علمی چرا باید کتاب بخوانیم

علت های علمی چرا باید کتاب بخوانیم؟

آخرین باری که یک کتاب یا حتی یک مقاله از یک مجله خواندید چه زمانی بود؟ آیا عادت های روزانه شما شامل آپدیت اینستاگرام یا چک کردن تلگرام می شود؟ اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که مطالعه از عادت های روزانه تان نمی باشد، سرتان کلاه رفته است.

کسی که کتاب می خواند، هزاران زندگی را قبل از مرگش زندگی می کند. کسی که هرگز کتاب نمی خواند، فقط یک بار زندگی می‌کند!

«جورج.آر.مارتین» گفته است: ازدیر باز تا کنون،کتاب نقش مهم و حیاتی در زندگی بشر داشته است.اغراق نیست اگر بگوییم از مهم‌ترین و سودمندترین اختراعات بشر،کتاب بوده است ؛چون کتاب، دروازه ورود بشر به شناسایی،کشف و معرفت جهان هستی است.

آنان که کتاب‌خوانی را جز ضروری از حیات روزمره خود می‌دانند نه‌فقط لذتی می‌برند که دیگران سخت از آن غافل‌اند بلکه می‌خوانند امید وارد باشند که فارغ از قیود و شروط دیگر به‌سوی یک زندگی شایسته گام برمی‌دارند از امام نخست شیعیان حضرت علی (ع) نقل‌شده است که آگاهی‌اش بر زندگی گذشتگان چنان بوده که گویی با آن‌ها زیسته است کسانی که کتاب می‌خوانند افق‌های ذهن خود را به دوردست‌ها می‌برند و با گذشتگان و آیندگان هم‌سخن می‌شوند. این افزایش افق دید تقویت حس و خیال و تجربه‌های جدید از شرط‌های اراده حیات عقلانی و اخلاقی است. دستاورد بالا رفتن سرانه مطالعه شکل‌گیری اجتماعی معرفتی است که افراد می‌خواهند این تجربه‌ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و این خود زندگی اجتماعی امروزه را جذاب‌تر و سهل‌تر می‌کند. مطالعه کردن فواید بیشماری دارد که در اینجا تنها به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

 

  • کتاب خواندن از شما انسان بهتری می‌سازد.

  • کتاب خواندن باعث کاهش استرس می‌شود.

  • کتاب خواندن باعث افزایش هوش می‌شود.

  • کتاب خواندن به روابط فردی کمک می‌کند.

  • کتاب خواندن شما را سخنران بهتری می‌کند.

  • کتاب خواندن از آلزایمر جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *