“اشتیاق” شما برای موفقیت چقدر است؟

“اشتیاق” شما برای موفقیت چقدر است؟

اشتیاق شما برای موفقیت چقدر است؟

 

جک زوفلت یکی از پرطرفدارترین سخنرانان موفقیت در آمریکاست. او به خاطر کمک به مردم در جهت یک زندگی رویایی، مدال افتخار مجلس سنا و رئیس‌جمهور آمریکا را دریافت کرده است. این نویسنده، کارآفرین و سخنران موفقیت، در سراسر دنیا سخنرانی کرده و زندگی هزاران نفر را متحول کرده است.
جک زوفلت برخلاف اکثر اساتید موفقیت عواملی مثل هدف‌گذاری، عبارات تأکیدی یا تجسم را برای دستیابی به موفقیت مهم نمی‌داند. به نظر او علت اساسی شکست مردم در دستیابی به هدف آن است که آنها کاری را که برای دستیابی به هدف لازم است انجام نمی‌دهند. و علت انجام ندادن کارهای لازم برای موفقیت آن است که آن را به شدت کافی نمی‌خواهند. در واقع آنها اشتیاق درونی کافی برای دستیابی به هدف ندارند.
زوفلت اصطلاح اشتیاق‌های درونی را برای توصیف تمایلاتی به کار می‌برد که در عمق وجود ما جای دارند. چیزی که با چنان شدتی می‌خواهی که برای رسیدن به آن هر کاری که لازم باشد را هر قدر هم که طول بکشد انجام می‌دهی. مهم هم نیست که چقدر هزینه داشته باشد یا چقدر به خاطرش لازم باشد شخصیتت یا موقعیتت را تغییر بدهی.
جک زوفلت اشتیاق‌ها را به طور کلی با یک مقیاس از ۱ تا ۱۰۰ می‌سنجد. از نظر او فقط آنهایی که درجۀ ۱۰۰ دارند، به انجام خواهند رسید. اگر کسی درجۀ ۵۰ داشته باشد، آن را با دودلی و نصفه‌ونیمه انجام خواهد داد و در این صورت او یک عضو تیم نصفه‌ونیمه، همسر نصفه‌ونیمه، یک فروشندۀ نصفه‌ونیمه خواهد بود و نصفه‌ونیمه هم به هیچ‌چیز نمی‌شود رسید.

زوفلت در مصاحبه‌ای که در کتاب گفتگو با میلیونرها داشته درباره روش تشخیص اشتیاق درونی می‌گوید:
اول از همه اینکه باید به احساست توجه کنی. باید بفهمی که چه احساسی داری. اکثر افراد در انجام این کار مهارت ندارند. به همین خاطر است که سخت می‌شود کسانی را پیدا کرد که به تو بگویند واقعاً چه می‌خواهند. چون اکثر مردم به‌جای اینکه دنباله‌روی قلبشان باشند، دنباله‌روی مغزشان هستند.

در کتاب مقدس گفته‌شده «انسان آنگونه در قلبش می‌اندیشد خواهد شد». نگفته «آنگونه که در مغزش می‌اندیشد.» حرف مغزت را گوش نکن. حرف قلبت را گوش کن. آنجاست که همۀ احساس و شورت از آن می‌آید.
اگر بگویی که من می‌خواهم به ثروت و استقلال مالی برسم، این چیزی است که همه می‌گویند. تقریباً همه مردم می‌خواهند پول بیشتری داشته باشند. سؤال بعدی این است که «حالا اگر آن را داشته باشی، چه چیزی به تو خواهد داد که الان نداری؟» پس شروع می‌کنیم به حفاری و رفتن به عمق تا اینکه به طلا برسیم که در اینجا همان اشتیاق درونی است.
زوفلت معتقد است که وقتی یک اشتیاق درونی ۱۰۰% داشته باشی خودبخود بر تنبلی در انجام آن کار غلبه خواهی کرد. اگر کاری را که دوست داشته باشی انجام دهی در انجام آن تنبلی نخواهی کرد. اما اگر کارت را دوست نداشته باشی و نسبت به آن اشتیاق شدید نداشته باشی در انجامش تنبلی خواهی کرد.
البته جک زوفلت همچنین اشاره می‌کند که داشتن اشتیاق درونی به تنهایی کافی نیست. بلکه باید نقشه‌ای داشته باشی تا راه رسیدن به هدفت را مشخص کند و سپس اقدامات لازم را انجام دهی و آن قدر پیگیری و مداومت به خرج دهی تا به هدف برسی. اگر یک اشتیاق درونی داشته باشی که به حد ۱۰۰ برسد، پیگیری و انضباط خودبخود ایجاد می‌شود. اگر اشتیاق شما برای رسیدن به هدفی ۷۰% باشد پس ۷۰% مسیر را می‌روی. اگر به مشکلی بربخوری که در سطح ۷۱ یا بالاتر باشد این مشکل تو را متوقف می‌کند. اما اگر در سطح ۱۰۰ باشی، هیچ مانعی وجود ندارد که جلویت را بگیرد. البته در این سطح هم موانع و مشکلات وجود دارد، اما متوقفت نمی‌کند.
این راز موفقیت است. موفقیت یک کار درونی است. آن بیرون قرار نگرفته که در یک فرمول یا تکنیک خلاصه شود. یک فیلسوف بزرگ به نام اریک هافر گفته «به نظر می‌آید که اشتیاق شدید، نه تنها فرصت‌های موردنیاز خود، بلکه نبوغ و استعدادهای مورد نیاز خود را هم ایجاد می‌کند

منبع : http://zendegiroyaie.com


1 دیدگاه در ““اشتیاق” شما برای موفقیت چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *